Celebrating our happy couples who found their matches through Sangamam Matrimony
ID: PHBE565
| Age / Height: | 33 Yrs / 168 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Pooyyam / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | B.Sc, LLB |
| Occupation: | Advocate |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Retd. Panchayath Secretary / h/w |
| Siblings: | 1 Bro (0 marr) 1 Sis (1 marr) |
ID: PHGE477
| Age / Height: | 36 Yrs / 163 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Pooradam / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | BE (Electronics and telecommunication) |
| Occupation: | Area Service Manager |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Army Subidhar Major / h/w |
| Siblings: | 1 Sis (0 marr) |
ID: PHGE482
| Age / Height: | 40 Yrs / 158 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Pooyyam / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | +2, ITI, Diploma Doin |
| Occupation: | Self Employed |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | (late) / h/w |
| Siblings: | 1 Bro (1 marr) 2 Siss (2 marr) |
ID: PHBE594
| Age / Height: | 42 Yrs / 170 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Uthram / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | ITI, B.Com |
| Occupation: | Technician in Pepsico |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Business / h/w |
| Siblings: | 1 Sis (0 marr) |
ID: PHBE602
| Age / Height: | 42 Yrs / 180 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Avittam / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | BA, MA, Dental Technician, DCA |
| Occupation: | Company Manager - Europe (Green Card Holder) |
| District: | Thrissur |
| Father/Mother: | Ex Gulf / h/w |
| Siblings: | 1 Bro (0 marr) 1 Sis (1 marr) |
ID: PHGE497
| Age / Height: | 37 Yrs / 165 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Moolam / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | MA, B.Ed (Economics) |
| Occupation: | Teacher |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Stationary shop (ex-militry) / h/w |
| Siblings: | 2 Bros (0 marr) |
ID: PHGE507
| Age / Height: | 35 Yrs / 158 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Aswathi / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | M.Sc, B.Ed |
| Occupation: | Nil |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Business / h/w |
| Siblings: | 3 Siss (1 marr) |
ID: SMSHM24450
| Age / Height: | 41 Yrs / 165 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Anizham / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | B-COM, MBA |
| Occupation: | BUSINESS, Running his own paints & hardware showroom |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | BUSINESS / H/W |
| Siblings: | 2 Bros (0 marr) |
ID: SMSHM22945
| Age / Height: | 39 Yrs / 178 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Tharakan) |
| Star / Jathakam: | Poororuttathi / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | +2 |
| Occupation: | Embroidery computerized designer.working in us based company at pondicherry |
| District: | Wayanad |
| Father/Mother: | Late / Home maker |
| Siblings: | 1 Sis (1 marr) |
ID: PHBE668
| Age / Height: | 38 Yrs / 173 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Avittam / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | B.Com, Computer hardware |
| Occupation: | Palace Officer at Dammam |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Agriculture / h/w |
| Siblings: | 1 Bro (0 marr) |