Celebrating our happy couples who found their matches through Sangamam Matrimony
ID: SMSHF10622t
| Age / Height: | 46 Yrs / 155 cm |
| Marital Status: | Divorced |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Karthika / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | PDC |
| Occupation: | NA |
| District: | Thrissur |
| Father/Mother: | Not Mentioned / hw |
| Siblings: | 1 Bro (0 marr) 1 Sis (1 marr) |
ID: SMSHM10975
| Age / Height: | 47 Yrs / 173 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Dheevara) |
| Star / Jathakam: | Uthrattathi / - |
| Appearance: | Fat |
| Education: | Btech Nautical science |
| Occupation: | Merchant Navy Foreign going 2nd officer (UK) |
| District: | Ernakulam |
| Father/Mother: | Retd Skipper / Retd Suptd cochin naval base |
| Siblings: | 1 Bro (1 marr) |
ID: PNBD106
| Age / Height: | 52 Yrs / 183 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Kiriyathil Nair) |
| Star / Jathakam: | Revathi / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | B.Com, Computer |
| Occupation: | Business & Agriculture |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | (late) / h/w |
| Siblings: | 1 Bro (0 marr) |
ID: PHG326103
| Age / Height: | 37 Yrs / 160 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Kurava) |
| Star / Jathakam: | Uthradam / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | M.Sc (Chemistry), B.Ed |
| Occupation: | Nil |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Malabar Cement / h/w |
| Siblings: | 1 Sis (0 marr) |
ID: SMSMF11404t
| Age / Height: | 42 Yrs / 163 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Muslim (Mappila) |
| Star / Jathakam: | - / - |
| Appearance: | Slim |
| Education: | M.Sc mathematics |
| Occupation: | Manager in A Finance Co. Branch. |
| District: | Malappuram |
| Father/Mother: | Farmer / House-Wife |
| Siblings: | 2 Bros (2 marr) 2 Siss (2 marr) |
ID: PHB348101
| Age / Height: | 44 Yrs / 165 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Scheduled Caste Others) |
| Star / Jathakam: | Uthrattathi / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | B.Sc (Computer Science), BA Hindi |
| Occupation: | Software Engineer |
| District: | Other Place in India |
| Father/Mother: | State Bank Employee / h/w |
| Siblings: | None |
ID: PHG140122t
| Age / Height: | 27 Yrs / 160 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | Thiruvathira / - |
| Appearance: | Slim |
| Education: | Degree, B.Ed |
| Occupation: | TeacherGovt. Job Definitely |
| District: | Malappuram |
| Father/Mother: | (late) / agri |
| Siblings: | 1 Bro (0 marr) 5 Siss (1 marr) |
ID: PHGE359
| Age / Height: | 42 Yrs / 150 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Ezhava) |
| Star / Jathakam: | - / - |
| Appearance: | Slim |
| Education: | PDC |
| Occupation: | Anganvadi Teacher |
| District: | Alappuzha |
| Father/Mother: | Railway / h/w |
| Siblings: | 2 Siss (2 marr) |
ID: PMGS198
| Age / Height: | 29 Yrs / 152 cm |
| Marital Status: | Never Married |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Muslim (Mappila) |
| Star / Jathakam: | - / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | SSLC |
| Occupation: | Press work |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Koolie / h/w |
| Siblings: | 2 Bros (0 marr) 1 Sis (1 marr) |
ID: PHBD132t
| Age / Height: | 55 Yrs / 170 cm |
| Marital Status: | Divorced |
| Mother Tongue: | Malayalam |
| Religion/Caste: | Hindu (Tharakan) |
| Star / Jathakam: | Anizham / - |
| Appearance: | Medium |
| Education: | BA (Economics), C.Ped, Hindi Praveen |
| Occupation: | Physical Education Teacher (Govt.) |
| District: | Palakkad |
| Father/Mother: | Retd. / h/w |
| Siblings: | 1 Sis (1 marr) |